,

Οχτώ εισιτήρια στο φινάλε του Europa League

Η ΑΕΚ ενάντια στη Αούστρια για την πρόκριση


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Μία αγωνιστική πριν από το τέλος της φάσης των ομίλων του Europa League και οκτώ εισιτήρια για τους «32» παραμένουν… αδιάθετα.

Ένα από αυτά διεκδικεί και η ΑΕΚ που τής αρκεί ένας βαθμός εναντίον της Αούστρια στη Βιέννη, για να αγωνιστεί σε νοκ άουτ φάση Ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια. Οι γηπεδούχοι προκρίνονται από τον 4ο όμιλο μόνο με νίκη, ενώ ακριβώς το ίδιο σενάριο υπάρχει και στον 9ο όμιλο όπου η Ζορία Λουγκάνσκ υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο και θέλει μόνο τους τρεις βαθμούς για να πετύχει την μεγαλύτερη έκπληξη των ομίλων στη φετινή διοργάνωση.

«Τελικός» γίνεται και στον 1ο όμιλο Σλάβια Πράγας-Αστάνα και στον 8ο Ερυθρός Αστέρας-Κολονία, ενώ ανοίχτή παραμένει η πρόκριση και στον 3ο (η Μπασάκσεχιρ υπερτερεί της Λουντογκόρετς σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας) και στον 9ο (η Μαρσέιγ χρειάζεται έναν βαθμό). Πολλά τα σενάρια στον 6ο όπου κινδυνεύει να μείνει εκτός ακόμα κι η πρωτοπόρος Σερίφ, καθώς η Κοπεγχάγη «έχει» την ισοβαθμία ενώ η Λοκομοτίβ παίζει με την αδιάφορη Ζλιν.

Θυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι των 12 ομίλων και μαζί με τις 8 ομάδες που πήραν την 3η θέση στους αντίστοιχους του Champions League, συγκροτούν το γκρουπ των «32». Η κλήρωση θα γίνει την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου, όπου οι 12 ισχυροί θα είναι οι 12 πρώτοι των ομίλων συν οι τέσσερις καλύτεροι από το Champions League. Δεν γίνεται να κληρωθούν μεταξύ τους ομάδες από την ίδια ηπειρωτική συνομοσπονδία ή όσες ήταν στον ίδιο όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων (ώρα έναρξης 20:00 για τους ομίλους 1-6 και 22:05 για τους 7-12):

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βιγιαρεάλ – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Σλάβια Πράγας – Αστάνα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                 Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)        3-2-0   10-5  11 -ΦΑΣΗ «32»
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)     2-2-1    6-5   8
Αστάνα (Καζακστάν)         2-2-1    9-7   7
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)  0-1-4    0-8   1

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντιναμό Κιέβου – Παρτιζάν
Γιουνγκ Μπόις – Σκεντέρμπεου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)   3-1-1   11-8  10 -ΦΑΣΗ «32»
Παρτιζάν (Σερβία)           2-2-1    7-5   8 -ΦΑΣΗ «32»
——————————————–
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)      1-2-2    5-8   5
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)     0-3-2    5-7   3

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Χόφενχαϊμ – Λουντογκόρετς
Μπασάκσεχιρ – Μπράγκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Μπράγκα (Πορτογαλία)         3-1-1    8-6  10 -ΦΑΣΗ «32»
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)    2-2-1    6-4   8

Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)        1-2-2    5-7   5
———————————————
Χόφενχαϊμ (Γερμανία)         1-1-3    7-9   4

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Αούστρια Βιένης – ΑΕΚ
Ριέκα – Μίλαν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Μίλαν (Ιταλία)               3-2-0   13-4  11 -ΦΑΣΗ «32»
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                 1-4-0    6-5   7
Αούστρια Βιένης (Αυστρία)    1-1-3    9-16  4
———————————————
Ριέκα (Κροατία)              1-1-3    9-12  4

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Αταλάντα – Λιόν
Απόλλων Λεμεσού – Εβερτον

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Αταλάντα (Ιταλία)           3-2-0   13-4  11 -ΦΑΣΗ «32»
Λιόν (Γαλλία)               3-2-0   11-3  11 -ΦΑΣΗ «32»
——————————————–
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)    0-3-2   5-11   3
Έβερτον (Αγγλία)            0-1-4   4-15   1

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζλιν – Λοκομοτίβ Μόσχας
Κοπεγχάγη – Σερίφ Τιράσπολ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                    Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)     2-3-0    4-2   9
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)      2-2-1    7-4   8
Κοπεγχάγη (Δανία)             1-3-1    5-3   6
———————————————-
Ζλιν (Τσεχία)                 0-2-3    1-8   2

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Χαποέλ Μπέρ Σεβά – Πλζεν
Στεάουα – Λουγκάνο

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Στεάουα (Ρουμανία)          3-1-1    8-5  10 -ΦΑΣΗ «32»
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)     3-0-2   11-8   9 -ΦΑΣΗ «32»
——————————————–
Λουγκάνο (Ελβετία)          2-0-3   7-10   6
Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ)   1-1-3    5-8   4

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ερυθρός Αστέρας – Κολονία
Αρσεναλ – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Αρσεναλ                      3-1-1    8-4  10 -ΦΑΣΗ «32»
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)     1-3-1    2-2   6
Κολονία (Γερμανία)           2-0-3    7-7   6
ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)  1-2-2   6-10   5

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Μαρσέιγ – Σάλτσμπουργκ
Γκιμαράες – Κονιασπόρ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                 Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)     3-2-0    7-1  11 -ΦΑΣΗ «32»
Μαρσέιγ (Γαλλία)           2-1-2    4-4   7
Κόνιασπορ (Τουρκία)        1-2-2    3-5   5
Γκιμαράες (Πορτογαλία)     1-1-3    4-8   4

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζορία Λουγκάνσκ – Αθλέτικ Μπιλμπάο
Χέρτα Βερολίνου – Εστερσουντ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Έστερσουντ (Σουηδία)         3-1-1    7-3  10 -ΦΑΣΗ «32»
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)   2-2-1    6-5   8
Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)   2-0-3    3-7   6
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)   1-1-3    5-6   4

11ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζούλτε Βάρεγκεμ – Λάτσιο
Φίτεσε – Νις

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Λάτσιο (Ιταλία)             4-1-0   10-4  13 -ΦΑΣΗ «32»
Νις (Γαλλία)                3-0-2   12-6   9 -ΦΑΣΗ «32»
Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο)    1-1-3   5-11   4
Φίτεσε (Ολλανδία)           0-2-3   4-10   2

12ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαρντάρ – Ρόζενμποργκ
Σοσιεδάδ – Ζενίτ Αγ.Πετρ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                        Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)  4-1-0   14-4  13 -ΦΑΣΗ «32»
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)          4-0-1   15-3  12 -ΦΑΣΗ «32»
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)           1-1-3   5-10   4
Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)           0-0-5   2-19   0

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...